1. Úvod
  2. Korkové podlahy

Korkové podlahy

Korkové podlahy

Podlahový korek patří k nejekologičtějším výrobkům současnosti, protože jako jediný z podlahových krytin je vyráběn z materiálu, který dorůstá. To znamená, že na výrobu korkové podlahy není potřeba porazit ani jediný strom. 

Korkové podlahy můžeme rozdělit do dvou skupin:

 

Korkové podlahové dlaždice

Korkové dlaždice se dále dělí na masivní a sendvičové. Masivní korkové dlaždice v celé tloušťce vykazují jednotný vzhled, v celé tloušťce je brousitelná. Sendvičové korkové dlaždice jsou vyrobeny většinou ze dvou vrstev - horní nášlapné vrstvy a spodního korkového jádra. Tyto dvě vrstvy jsou spojeny pojivem.

Korkové plovoucí podlahy

K výrobě korkové plovoucí podlahy je použita jako nášlapná vrstva masivní nebo sendvičová dlaždice, která je nalepena na MDF nebo HDF desce. Spodní díl této třívrstvé korkové podlahy je tvořena protitahem z cca 2mm silné korkové vrstvy. Tyto korkové podlahy jsou opatřeny perem a drážkou nebo zámkem.

Korkové podlahy jsou vyráběny a dodávány v mnoha dekorech a provedeních povrchové úpravy.

Používané povrchové úpravy korkových podlah:

  • přírodní korková podlaha, bez povrchové úpravy - po pokládce je nutné provést povrchovou úpravu a to lakováním nebo olejováním ve více vrstvách
  • předlakované korkové podlahy - 1 - 2 lakované vrstvy z výroby, po pokládce je nutná alespoň 1 vrstva laku
  • lakované korkové podlahy - takto upravená korková podlaha se již nemusí nijak upravovat, ovšem je doporučena 1 vrstva laku po pokládce
  • olejované korkové podlahy - není potřeba po pokládce nijak upravovat
  • korky s vynilovou vrstvou - není potřeba po pokládce nijak upravovat
  • dále můžeme na trhu vidět i barevně upravované korky, většinou se doporučují přelakovat.

Korkové dlaždice

Korkové dlaždice doporučeme do všech obytných prostorů, především do dětských pokojů, kuchyní a chodeb, kde se nejvíce uplatní jejich schopnost tlumit hluk, tepelně izolovat a vytvářet hygienicky nezávadné prostředí.

Korková podlaha snižuje riziko vzniku alergických onemocnění. Základem dokonalé korkové podlahy a je dodržení několika stručných rad. Pokud se jimi budete řídit, korková podlaha splní Vaše požadavky jak z hlediska funkčního tak i estetického.

Postup při pokládání korkových dlaždic

Úprava povrchu podkladu:

Velmi důležitý je rovný podklad beze spár, výstupků a nečistot. Původní podlahovinu je nutno odstranit. Nerovné podlahy je třeba vyrovnat stěrkovými hmotami. Doporučujeme použít samonivelační stěrkové hmoty. Po aplikaci stěrky je nutné nechat podlahu dokonale vyschnout. Doba potřebná k vyschnutí stěrky závisí na teplotě okolí a činí zpravidla 5-7 dní. Před lepením korkových dlaždic je nutné zkontrolovat kvalitu stěrky. V případě špatné manipulace se stěrkou, ( penetrace, rozmíchání, usazení, separace) může dojít k jejímu oddělení od podkladu.

Lepidlo

Doporučujeme lepidlo typu ALKAPRÉN 50

Stabilizace korkových dlaždic

Pro stabilitu rozměrů je důležité vyrovnání teploty korkových  dlaždic s prostředím, ve kterém je budeme pokládat. Dlaždice necháme stabilizovat vybalené pouze z přepravních obalů a ponecháme je v PE fólii cca 48 hodin v místnosti kladení. IDEÁLNÍ TEPLOTA je 20° C. Relativní vlhkost vzduchu 50-60%. Vlhkost podkladu by měla být nižší než 2,5% CM.

Rozměření dlaždic v místnosti

Suché nenatřené korkové dlaždice ( cca 1m2 ) si rozložíme v místnosti a vyměříme je podle zvoleného bodu ( rovná zeď, skříň, dveře, střed místnosti a pod. ). Po vyměření zvedneme jednu korkovou dlaždici z řady, natřeme ji lepidlem, natřeme místo na podlaze a po zaschnutí vložíme dlaždici zpět do řady a zaklepeme. Ostatní suché dlaždice sebereme a připravíme k nánosu lepidla. Před nalepením je nutné opticky prověřit stav a kvalitu korkových dlaždic. Dále je možné korkové dlaždice srovnat z hlediska požadavků zákazníka na výsledný povrch podlahy. Odstínové rozdíly a rozdíly ve struktuře povrchu jsou součástí přírodního korku.

Lepení s ALKAPRÉNem 50

Lepidlem se natírají korkové dlaždice a podlaha. Lepidlo je nutné nechat zavadnout. Po zavadnutí lepidla je možné dlaždici "přimáčknout" na podlahu. V případě, že není lepidlo dobře zavadlé, dojde k odlepení a zkroucení korkové dlaždice. Každou korkovou dlaždici zlehka v celé ploše i na okrajích zaklepeme gumovou paličkou. V neprofesionálních podmínkách je možné dlaždice přitlačit válečkem na nudle či fotoválečkem.

Nános lepidla na korkové dlaždice

Korkové dlaždice si vyskládáme do stohu a lepidlo nanášíme štětcem zásadně vždy od středu směrem ke krajům.

Odvětrání

Po pokládce dlaždic je nutné před lakováním nechat podlahu vyvětrat od výparů rozpouštědla minimálně 7 dní.

Lakování přírodních korkových dlaždic

Doporučujeme dvousložkový epoxidový lak SINDAT 1300 ( výr. SINDAT Plzeň ). Provádíme tři, až čtyři nátěry v intervalech 24 hodin při 20°C ( dle návodu výrobce ). První nátěr doporučujeme naředit a aplikovat štětcem. Další nátěry provádět válečkem a lak již neředit. Možno též použít disperzní vodou ředitelné laky od firmy LOBA, nejlépe L - 1 nebo L - 2. Jednotlivé nátěry zasychají již po dvou až třech hodinách, ale doporučujeme časový odstup mezi nátěry 8 hodin. Po posledním nátěru je možné plně podlahu zatížit až po 10 dnech a v tomto období tzv. " zrání laku " je dobré se chovat k podlaze šetrněji.

Dodatečné lakování - pouze pro korkové dlaždice lakované

Dlaždice povrchově upravené lakem je možné, ale není nutné, lakovat. Korkové dlaždice po pokládce, pokud je to nutné, zlehka přebrousíme jemným smirkem se zrnitostí 200. Odstraníme dokonale prach a nečistoty a nalakujeme jedním nebo dvěma nátěry laky od firmy LOBA. Doporučujeme použít vodou ředitelný lak L-1 nebo L -2 v příslušné povrchové úpravě. Výhoda této úpravy již lakovaných dlaždic spočívá v zacelení spár mezi dlaždicemi a v celistvějším vzhledu plochy.

Úprava spár - pouze pro korkové dlaždice lakované

Po položení lakovaných korkových dlaždic je nutné, pokud nebudeme podlahu lakovat, ošetřit spáry mezi dlaždicemi. Ošetření provedeme cca 7 dní po nalepení dlaždic. K ošetření použijeme Přípravek pro impregnaci spár. Toto ošetření zabraňuje pronikání vlhkosti do podlahy ve spárách mezi korkovými dlaždicemi. V případě korkové podlahy v kuchyni je tato úprava bezpodmínečně nutná, pokud nebyly dlaždice přelakovány celoplošně.

Ošetřování a údržba korkových dlaždic

Podlahy myjeme vodou s přísadu běžných saponátů.U lakovaných korkových podlah použijeme přípravek Péče o korek. Přípravek aplikujeme dle návodu. Ošetření tímto přípravkem má za následek vytvoření tenké akrylátové vrstvy,která chrání podlahu před vlivy prostředí. Přípravek aplikujeme nejlépe na noc, aby vrstva na podlaze mohla dokonale vyzrát cca 12 hodin. U voskovaných dlaždic doporučujeme mytí cca jedenkrát měsíčně vodou s přísadou roztoku CC - Péče o voskované podlahy, který podlahu chrání vrstvičkou pasty. Povrch lze ochránit před oděrem styčných ploch židlí, stolů apod. ,podlepením těchto ploch plstí nebo slabou vrstvou korku.


Dodatek

Korkové dlaždice nesmějí být použity na vlhkém a nepevném podkladě. V trvale vlhkém a nevětratelném prostředí ( koupelny ) je nutná povrchová úprava lakem.

Odstínové rozdíly a rozdíly ve struktuře povrchu jsou součástí přírodního korku. U podlahových korků typu sandwich, může být součástí vzoru ( sukovitost ) tj. větší pórovitost povrchu.


Při zachování doporučených rad je efekt korkové podlahy velmi vysoký a věříme, že splní Vaše představy.


Technická data

Odchylky v tloušťce : 0 + 0.25 mm

Pravoúhlost a rovnost okrajů : Odchylka pravoúhlosti nesmí být větší než 0,3 mm. Odchylka rovnosti nesmí být větší než 0,1 - nebo 0,5 mm

Tepelná vodivost : lambda = 0,0425 W/mK

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.